Hosted Exchange ortamı işletiyorsanız kullanıcılarınızın kolayca istemci ayarlarını yapabilmesi için autodiscover özelliğini tüm domainlerde çalışacak şekilde yapılandırmalısınız. Exchange Server 2013 üzerinde bunu ufak bir URL yönlendirme ile sağlayabilirsiniz.

Öncelikle Autodiscover için kullanacağınız ana domain’e geçerli bir sertifika tanımlamalısınız ki kullanıcılarınız Autodiscovery’de SSL sertifikası ile ilgil hatalarla karşılaşmasın.

  1. OWA’ya eriştiğiniz yani Client Access Services’in çalıştığı sunucudaki IIS üzerinde autodiscover’i handle edecek bir web sitesi oluşturun.
  2. Web sitesinin özelliklerinden HTTP Redirect alanına gelin.
  3. Açılan ekranda “Redirect request to this destination:” onay kutusunu işaretleyin
  4. Hemen altındaki yazı kutusuna sertifikası tanımlanmış Client Access Web servisinin URL’sini yazın ve sağ taraftaki menüden “Apply” komutu ile işlemi bitirin.

autodiscover

Bonus

https://testconnectivity.microsoft.com üzerinden her ne  kadar sorgulama yapıp başarılı yanıtı alsanızda gerçek hayat senaryoları beklenildiği gibi gerçekleşmiyor. IOS ve Outlook Destektop üzerinde Autodiscover ayarları sadece zorunlu URL’ler olan http://autodiscover.domain.com üzerinden alınmaya çalışılıyor. Böyle olunca eklediğiniz SRV kaydı yerine yukarıda anlattığımız Autodiscover yönlendirmesi gerçekli oluyor.

Autodiscover üzerinden yönlendirme yapan web sitesini Exchange Server’dan farklı bir sunucuda çalıştırdığınızda yukarıdaki ayarlarla sağlıklı bir şekilde yönlendirme yapabilirsiniz. Fakat Exchange sunucusu ile aynı olan bir yerde yönlendirme için site açtığınızda ufak bir hile daha gerekir.

Autodiscover öncelikle gerçek URL’nin 443’üncü portunu kontrol eder. Eğer autodiscover.domain.com ismi ile SSL alanına erişebiliyorsanız işlem adımlar SSL’i doğrulayamayacak ve hata verecektir. Yani 443 portu bu aşamada görmemesi lazım ki esas yönlendirilecek URL’ye yönlendirilsin ve gerçek SSL sertifikası gerçek domain ismi ile buluşup doğrulansın.

Bunun için;

Autodiscover sitesinin altına bir virtual diretory olarak “Autodiscover” ismili bir klasör açın ve farklı bir path’e tanımlayın. Daha sonra HTTP Redirect’i sadece bu virtual directory için aktif edin ve yönlenecek URL’ye de

https://autodiscover.domain.com/Autodiscover

şeklinde esas URL’nizi yazın.

Bu şekilde Outlook üzerinde Autodiscover yaparken SSL sertifika hatası almadan direkt email’i ekleyebilirsiniz veya IOS üzerinden de sorunsuz eklenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir